Împreună cu Maica Domnului

Viața parohiei Iulie 31, 2019

Împreună cu Maica Domnului, cu evlavie și nădejde!

Postul Adormirii Maicii Domnului a început astăzi, 31 iulie 2019, datorită zilei de miercuri, care este prin excelență o zi de postire. Cu gândul la grija Maicii Domnului pentru noi, prelungim bucuria prăznuirii hramului de vară al parohiei cu perioada postului.

Acum, mai mult poate decât în restul anului, citim, rostim sau cântăm Paraclisul Maicii Domnului, lăsându-ne cuprinși de milostivirea lui Dumnezeu, pentru evlavia către Preasfânta Născătoare.

Pășim în biserică cu amintirea vie a rugăciunilor rostite înaintea icoanei Maicii Domnului, cunoscută cu numele de Izbăvitoarea de secetă, de la Mănăstirea Horaiţa, şi cu nădejdea în ajutorul Măicuţei care ne priveşte din sfintele noastre icoane.

Pentru binecuvântarea de a fi primit spre închinare icoana Maicii Domnului de la Horaiţa, vom aşeza cu mulţumire în rugăciuni pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan, pe părintele stareţ Vasile cu obştea şi pe toţi cei care au contribuit la organizarea hramului.

Să ne ocrotească Domnul şi să avem post plin de folos!