Ziua Sfântului nostru Pantelimon

Hramuri Iulie 27, 2017

Cu prilejul celui de al doilea ocrotitor al nostru, Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, bisericuţa noastră a primit astăzi, 27 iulie 2017, rugăciunea celor care au avut posibilitatea şi dorinţa de a fi în împreună rugăciune.

După săvârşirea Sfintei Liturghii în biserică, un sobor de preoţi a slujit Taina Sfântului Maslu în faţa agheasmatarului din curte.

Părintele Sorin Amariei Cosma de la parohia Homceni a subliniat la final, în cuvântul de învăţătură, relevanţa tainelor de vindecare sufletească şi trupească şi rolul credinţei noastre în actul însănătoşirii din partea lui Dumnezeu prin sfinţii săi.

Programul sărbătorii noastre continuă vineri, 28 iulie 2017 cu slujba Acatistului Sfântului Pantelimon, de la ora 20, sâmbătă, 29 iulie 2017, cu slujba Parastasului, de la ora 9 şi duminică, 30 iulie 2017, cu Utrenia şi Sfânta Liturghie, de la ora 7.30.

Citește alte articole despre: Pantelimon, . Conţeşti, 2017, Girov, Zaharia Ştefan