Preot Ștefan Zaharia

Preoți slujitori Ianuarie 1, 2020

Preotul Ştefan Zaharia, paroh al Parohiei Conţeşti-Girov, numit prin decizia nr. 863/ 2002, s-a născut în ziua de 17 decembrie 1982 la Piatra-Neamţ, părinţii numindu-se Mihai (originar din Girov) şi Antoneta (originară din Căciuleşti, comuna Girov). Are un singur frate, Florin Zaharia, masterant al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Iaşi, specializarea Patrimoniu Cultural.

Este căsătorit cu Elena–Cristina Zaharia, din localitatea Beţeşti, comuna Rediu, judeţul Neamţ, de profesie asistent social la Primăria Girov, comuna Girov, judeţul Neamţ (data primirii binecuvântării pentru căsătorie: 25 septembrie 2002, data căsătoriei: 6 octombrie 2002). Doamna preoteasă este absolventă a facultăţii de Filosofie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi, specializarea Comunicare Socială şi Relaţii Publice – Asistenţă Socială şi a Facultăţii de Drept a Universităţii „Spiru Haret” Bucureşti şi a absolvit cursurile de master ale Academiei de Studii Economice Bucureşti.

Tânărul Ştefan Zaharia a fost hirotonit diacon în ziua de 2 noiembrie 2002 (practica a susţinut-o la Mănăstirea Pângăraţi) şi preot în ziua de 17 noiembrie 2002 – diploma de hirotonie nr. 90/17.11.2002, (practica a susţinut-o la Mănăstirea Dumbrăvele), în Catedrala Mitropolitană din Iaşi de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, şi hirotesit duhovnic în ziua de 11 decembrie 2002. La examenul de capacitate, sesiunea iulie 2002, a obţinut media 9. 58, iar la examenul de Definitivat în preoţie, sesiunea octombrie 2007, a obţinut media 9. 55.

A absolvit Seminarul Teologic Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena Piatra-Neamţ, promoţia 2002, având nota la examenul de bacalaureat: 9. 29, Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae Iaşi, secţia Pastorală, promoţia 2008, având media de licență: 9. 50, cursurile de Master în teologie, secția Teologie Practică şi Misionar-Pastorală, la Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae Iaşi, cu media 9. 50 şi cursurile de Master în teologie, specializarea Patrimoniu Cultural, la Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae Iaşi, cu media 10.

În ziua de 16 decembrie 2015, părintele Ştefan Zaharia a obţinut gradul 1 în preoţie cu nota 10.

Înaltpreasfinţitul Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei l-a hirotesit pe preotul Ştefan Zaharia iconom stavrofor în data de 21 noiembrie 2018, cu prilejul sfințirii capelei "Sfântul Nicolae" din cadrul Liceului Tehnologic Special din Ştefan cel Mare

Începând cu data de 1 noiembrie 2019 preotul Ștefan Zaharia este numit slujitor la parohia "Pogorârea Sfântului Duh" Gară din Piatra-Neamţ, fiind suplinitor al parohiei Conțești până la numirea unui nou paroh.

Citește alte articole despre: stefan zaharia, preot stefan, Contesti