Sfântul nostru Pantelimon

Hramuri Iulie 18, 2017

Sfinte Pantelimon roagă-te pentru noi!

Biserica noastră își serbează de veacuri al doilea hram, care a cunoscut în timp mai multe strămutări. Cert este că în ultima jumătate de secol, ultima duminică din iulie a reprezentat momentul de rugăciune al vecinilor și fraților, al amintirii de cei trecuți în veșncie, al reîntâlnirii cu cei apropiați, un răgaz cu liniște sfântă și gust de coptură.

Fiindcă în anul 2002, atunci când a fost înființată parohia Conțești, nu aveam un sfânt ocrotitor ci o duminică a hramului, am hotărât ca alături de Sfântul Nicolae să îl serbăm pe Sfântul Pantelimon ca și ocrotitor al nostru.

Joi, 27 iulie 2017, începând cu ora 7.45, vom avea prilejul să slujim sfânta liturghie și taina sfântului maslu în sobor.

Vineri, 28 iulie 2017 vom oficia la ora 20 acatistul Sfântului Pantelimon iar duminică, 30 iulie 2017, vom sluji de la 7.30 utrenia și sfânta liturghie și vom oficia și parastasul pentru cei adormiți.

La fiecare întâlnire veți avea posibilitatea de a alege din coșul de binecuvântare iconițe, cărți și alte obiecte bisericești, pentru a vă bucura în intimitatea caselor dumneavostră de un mic dar din partea noastră.

Vă așteptăm cu drag și vă regăsim pe toți în rugăciunile noastre.