Sărbătorile Conțeștilor debutează pe 28 noiembrie 2018

Viața parohiei Noiembrie 22, 2018

Suntem la 100 de ani de la Marea Unire! Anul acesta Sărbătorile Conțeștilor debutează cu două zile mai devreme!

Din încredințarea Părintelui Mitropolit Teofan, miercuri, 28 noiembrie 2018, cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la Unirea Ducatului Bucovinei cu Regatul României, vom săvârși slujba de pomenire a făuritorilor unirii.

Parastasul va fi săvârșit la ora 10, la biserica noastră, în prezența credincioșilor și a reprezentanților autorităților locale. Slujbe de pomenire vor fi oficiate în toate parohiile şi mănăstirile din cuprinsul Arhiepiscopiei Iaşilor.

Momentul liturgic și comemorativ deschide Sărbătorile Conțeștilor care sunt centrate pe prăznuirile Sfântului Andrei și Sfântului Nicolae.

Fiți binecuvântați!

Citește alte articole despre: Pomenire, Bucovina, Parohia Conţeşti, 100 ani, centenar