Protocol de colaborare

Anunțuri / comunicate Noiembrie 24, 2017

Educația copiilor și tinerilor giroveni  a fost, este și va rămâne una dintre grijile parohiei noastre. Parteneri de peste 12 ani, parohia noastră și Școala Gimnazială din Girov au oferit în timp elevilor prilejuri de cunoaștere și autocunoaștere, activități cu caracter moral, civic și comunitar.

Continuând această tradiție, am încheiat astăzi, 24 noiembrie 2017, un protocol de colaborare valabil un an de zile.

Astfel vom avea bucuria să acordăm sprijin duhovnicesc pentru asigurarea unui climat educațional corespunzător în școală, vom sprijini orice program care să corespundă specificului acestei colaborări, vom păstra permanent legătura cu conducerea școlii și Consiliul de administrație, vom informa și invita la dezbateri ce vizează problemele școlii conducerea unității de învățământ, membrii Consiliului de Administrație și reprezentanții părinților, vom întocmi noi proiecte educaționale de comun acord cu reprezentanții școlii.

Conform acestui protocol, Școala ne va pune la dipoziție spațiile de formare educațională cu prilejul activităților comune, va informa presa locală și regională asupra acțiunilor de parteneriat, va prezenta aceste acțiuni pe situl și în revista unității de învățământ și va implica cadrele didactice în toate activitățile cultural-educative inițiate de către noi.

Anterior acestui nou protocol, în ziua de 13 noiembrie 2017, am desfășurat alături de Școala Gimnazială din Girov și Compartimentul de analiză și prevenire a criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție al județului Neamț activitatea "Libertate versus Delicvență", cu scopul informării și prevenirii victimizării în diferite situaţii dar şi pentru prevenirea implicării în comiterea de fapte antisociale. Alături de prezentările doamnei Comisar Daria Oatu şi doamnei Subcomisar Alexandra Lobodă, în intervenţia noastră, am purtat cu elevii şcolii girovene discuţii pe seama pregătirii noastre pentru viaţă, pentru perioada postului Naşterii Domnului şi pentru faptele morale şi creştine care ne definesc. Au luat parte 110 elevi din clasele IV-VIII şi cadrele didactice din Şcoala Girov.

Tot astăzi am încheiat şi un proiect educaţional pentru evenimentul "1 Decembrie - Ziua Naţională a României" alături de Şcoala Girov, Biblioteca "Ionel Teodoereanu" Girov şi Primăria Comunei Girov. Aceste proiect se află deja în derulare şi va avea ca punct central marcarea festivă a Zilei Naţionale a României în Centrul Cultural Girov, miercuri, 29 noiembrie 2017.