Interacțiune și tradiție

Evenimente Martie 14, 2019

Două activităţi pline de suflet!

Sâmbătă, 9 martie 2019, biserica noastră a găzduit atelierul interactiv "Pagini de istorie", care l-a avut ca invitat pe domnul Florin Zaharia, pictor din Piatra-Neamţ. După o incursiune în lumea satului biblic şi a celui românesc de început de secol XX, au fost prezentate tehnici de pictură şi desen, şi a fost subliniată legătura dintre lumea satului, moştenirea patrimonială a bisericii din Conţeşti şi chipul mamei din icoana Maicii Domnului.

Joi, 14 martie 2019, un grup de elevi din clasele I și a II-a, însoțiți de preotul Ștefan Zaharia și profesorul pentru învăţământ primar Viorica Mititelu au mers acasă la meşterul popular Ileana Năstasă, din satul Gura-Văii. Au fost prezenate instalarea stativelor și pașii ce trebuie urmați în meşteşugul țesutului. Copiii au fost atenți la demonstrațiile doamnei Ileana, fiind nerăbdători să încerce trecerea suveicei printre ițe, făcutul țevilor, pregătitul suveicii, torsul sau depănatul. Rostirea în cor a poeziei ,,Bunica” de Ștefan Octavian Iosif, a întregit atmosfera de sat de altădată.

Proiectul „Valori de suflet al Conţeştilor: de ieri şi de azi” continuă cu noi acţiuni în cursul săptămânii viitoare.