Instalarea noului preot paroh

Preoți slujitori Februarie 16, 2020

Îi dorim Părintelui Andrei Paul Lascu păstorire rodnică şi dragoste pentru credincioşii care i-au fost încredinţaţi spre mântuire!

Parohia Conțești a îmbrăcat duminică, 16 februarie 2020, haine de sărbătoare. După slujirea Dumnezeieștii Liturghii, reprezentantul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Părintele Ciprian Adrian Timofte, secretar al Protopopiatului Piatra-Neamț, a dat citirii Decizia de numire a noului paroh al parohiei noastre, Preacucernicul Părinte Andrei Paul Lascu.

Slujitor al altarului cu hramul "Sfântul Siluan Athonitul" al Centrului Social "Pietricica" din Piatra-Neamţ şi profesor de religie în acest municipiu, Părintele Andrei Paul Lascu preia parohiatul de la Părintele Ştefan Zaharia, în prezent slujitor al parohiei "Pogorârea Sfântului Duh" Gară (https://pogorareasfduhgara.mmb.ro/).

Paul Andrei Lascu a fost hirotonit preot pe seama Centrului Social "Pietricica" din Piatra-Neamţ sâmbătă, 5 iulie 2014, în Catedrala Mitropolitană din Iaşi, la Sfânta Liturghie prilejuită de cursul festiv de absolvire a anilor de studiu ai Promoţiei 2010-2014 a Facultăţii de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae“ din Iaşi. Cele peste 100 de persoane din centru s-au bucurat timp de şase ani de misiunea părintelui Andrei Paul Lascu, care a slujit într-un paraclis amenajat în interiorul clădirii.

Îi dorim Părintelui Andrei Paul Lascu păstorire rodnică şi dragoste pentru credincioşii care i-au fost încredinţaţi spre mântuire. De asemenea aducem mulţumire şi Părintelui Ştefan Zaharia pentru activitatea misionară, gospodărească, culturală şi filantropică desfăşurată în cei 17 ani de slujire în parohia noastră.

Doamne Iisuse Hristoase, caută spre părintele nostru Andrei Paul şi umple inima lui cu harul Duhului Tău celui Sfânt. Varsă în sufletul lui credinţă vie, nădejde tare, dragoste sfântă, şi tărie neclintită. Dă-i să fie un păstor adevărat după bună vrerea Ta, ca să ne cârmuiască pe calea mântuirii cu înţelepciune şi pricepere, cu răbdare şi blândeţe, iar noi să-i fim bucurie şi mângâiere în ziua cea mare, când vei veni să judeci pe cei vii şi pe cei morţi, pe păstori şi pe credincioşi, pe fiecare după faptele lui! Că tu eşti Dumnezeu şi Ţie slavă Îţi înălţăm împreună şi Tatălui şi Duhului Sfânt, Amin!