Hram cu Sfântul Pantelimon și Maica Domnului

Hramuri Iulie 18, 2019

Prăznuirea hramului de vară se apropie şi vă aducem la cunoştinţă o mare bucurie pe care vrem să o împărtăşim tuturor.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, în zilele hramului din acest an, ne vom închina la Icoana Maicii Domnului Izbăvitoarea de secetă adusă prin grija şi dragostea Mănăstirii Horaița.

Programul slujbelor începe vineri, 26 iulie 2019, la ora 17, când vom citi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, Doctorul fără de arginţi. Imediat vom sluji în sobor  Vecernia unită cu Litia.

În ziua hramului, sâmbătă, 27 iulie 2019, începând cu ora 7.30 vom săvârşi înaintea icoanei de la Horaiţa Paraclisul Maicii Domnului, urmat de slujba Utreniei, Sfânta Liturghie în sobor şi Parastasul pentru ctitorii bisericii noastre şi pentru cei adormiţi din parohie.

La orele după-amiezii vom înapoia Mănăstirii Horaiţa icoana Maicii Domnului cu mulţumire pentru marea purtare de grijă a părintelui stareţ Vasile.