De ziua Sîntului nost!

Hramuri Decembrie 7, 2017

Bună sara Sîn Nicoară, c-ai venit în astă oară...

Bucură-te, bucură-te Nicolae, mare sfinte, de la Mira arhiereu, temător de Dumnezeu!

Cu emoție și pace în inimă vă mărturisesc trăirea pe care prăznuirea hramului din acest an al mântuirii 2017 ne-a așezat-o în istoria vieților noastre.

Am revăzut chipurile dragi, am rostit cu dor numele celor născuți în veșnicie, am dăruit glăsuirile Sîntului nost Nicoară, după spusa conților strămutați din Transilvania pe valea Cracăului.

A fost o zi binecuvântată!

Îi mulțumim părintelui Sorin Amariei Cosma pentru împreuna slujire, domnilor Alexandru Caminschi și Emil Beșu și celor care au înfrumusețat slujirea prin cântare, mulțumim pentru rugăciune tuturor!

Cu gândul la sărbătorile ce ne bat în poartă vă așez în suflete bucurie, pace și tot ceea ce Dumnezeu ne dăruiește cu milostivire!

Bună sara Sîn Nicoară, c-ai venit în astă oară, Prunc țifraș sî ni arați, Lunină sîntă pi târnaț.

La casa iasta nu-i scorbaci, Îi strânsură de la baci, Îi fărină și oloi, gazdă bună leroloi.

(fragment dintr-o urare-colind descoperită în parohie în 2003)

Citește alte articole despre: Contesti, hram, Sîn Nicoară