De 2 ani fără Părintele Gheorghe

Preoți slujitori Februarie 25, 2019

Sâmbătă, 23 februarie 2019, în biserica parohiei "Sfinţii Arhangheli" Girov, a fost oficiată slujba parastasului pentru părintele Gheorghe Lupaşcu.

După slujirea Utreniei şi a Sfintei Liturghii în sobor, părintele Gheorghe Lupaşcu a fost pomenit în slujba Parastasului, la doi ani de la trecerea la cele veşnice.

Cei şapte ani de frumoasă slujire la Bârgăuani, Certieni şi Homiceni urmaţi de cei treizeci şi doi la Girov, din care şaptesprezece ani şi jumătate şi la Conţeşti, au lăsat în amintirea comună a celor păstoriţi nostalgia omului blând, generos şi rugător.

Dumnezeu să umple golul din sufletele noastre şi să binecuvinteze familia părintelui, credincioşii şi apropiaţii parohiilor unde a slujit şi pe toţi cei care îl poartă în rugăciuni!