Unirea de la 1859, între istorie şi prezent

Viața parohiei Ianuarie 24, 2016

În cadrul parteneriatului "Frăţia Ortodoxă a Tinerilor Giroveni", încheiat între parohia Conţeşti şi Şcoala Gimnazială Girov, au debutat astăzi manifestările legate de Unirea Principatelor, actul unionist din 1859.

La biserica Conţeşti s-a săvârşit Sfânta Liturghie, un parastas pentru toţi înfăptuitorii Uniri Mici şi Te-Deum-ul la zilele naţionale.

Luni şi marţi, 25 şi 26 ianuarie 2016, sunt programate în Şcoala Gimnazială din Girov şi la biserica Conţeşti mese rotunde în cadrul cărora vor fi discutate aspecte legate de momentul istoric, de importanţa adâncirii studierii obiectului Istorie în currculum-ul şcolar şi pregătirea evenimentelor de joi, 28 ianuarie 2016, Concursul Judeţean "Unirea Principatelor", ajuns la ediţia a XIII-a şi Concursul Naţional „Unirea Principatelor Române“, care numără şapte ediţii.

Cu aceste prilejuri au fost şi vor fi intonate imne patriotice, va fi dansată Hora Unirii şi vor fi prezentate o serie de alocuţiuni din partea organizatorilor şi invitaţilor.

Parohia Conţeşti va fi reprezentată prin preotul paroh Zaharia Ştefan, în calitate de partener oficial, care va susţine un seminar cu tema: "Unirea de la 1859 - între istorie şi prezent".