Ziua noastră

Viața parohiei Decembrie 6, 2014

Cu multă pace în suflete ne-am aşezat pe la casele noastre după slujire.

A fost o rugăciune vie, la fel ca în fiecare şase decembrie. Anul acesta am cântat sfântului pentru a douăsprezecea oară. Cu umilinţă pentru păcate, cu entuziasm pentru revederea cu mulţi fraţi care vin an de an la hramuri la căpătâiul părinţilor, născuţi în veşnicie, fideli ascultători ai molitfelor bisericuţei în care şi ei au doinit Domnului.

Suntem cu gândul la voi toţi dragilor, la voi toţi de pretutindeni. Din parohie, din comuna Girov, din Piatra-Neamţ şi din împrejurimi, din Moldova şi din toate colţurile ţării, la voi toţi cei care respiraţi aerul rece al depărtărilor, tocmiţi de viaţă Germaniei, Irlandei, Italiei, Spaniei, Norvegiei şi întregii lumi.

Suntem toţi parohia Conţeşti, oriunde am fi şi oriunde ne-am ruga şi nădăjduiesc la o zi binecuvântată în care veţi fi aprins o lumânare sau o candelă pentru voi şi pentru noi.

Vă îmbrăţişăm pe toţi şi vă aşteptăm acasă, în bisericuţa noastră plină de dragoste şi pace!