Proiectul "Împărtăşirea din Cuvânt" lansat în biserica parohiei Conţeşti

Viața parohiei Martie 2, 2014

În perioada 3 – 23 martie 2014, în parohia noastră va fi organizat un Proiect de educaţie misionar-filantropică care se înscrie în Concursul „Sfânta Euharistie - lumina vieţii creştine”, concurs naţional de proiecte duhovniceşti cu prilejul anului omagial euharistic organizat de către Sectorul teologic-educaţional al Patriarhiei Române.

Duminică, 2 martie 2014, a avut loc lansarea proiectului care poartă numele „Împărtăşirea din Cuvânt” la nivel de parohie. S-au prezentat obiectivele şi scopul proiectului şi activităţile propuse pentru cele trei săptămâni. La sfârşitul Sfintei Liturghii au fost împărţite mărţişoare participanţilor la slujbă şi s-a organizat prima colectă pentru grupul ţintă al proiectului, cei trei copii din comuna Girov care se află în suferinţă.

Proiectul „Împărtăşirea din Cuvânt” este implementat de parohia Conţeşti prin preotul paroh Zaharia Ştefan şi copiii din grupa de cateheză parohială. Acţiunile proiectului se vor desfăşura în parohia Conţeşti şi în Şcoala Gimnazială „Prof. Gheorghe Dumitreasa” Girov. Beneficiarii direcţi ai proiectului sunt cei 120 de copii ai şcolii, mulţi dintre ei fiind membri ai Frăţiei Ortodoxe a Tinerilor Giroveni „Acum!”. Grupul ţintă e constituit aşa cum aminteam mai sus din trei copii cu diferite probleme medicale din comuna Girov.

Menţionăm implicarea elevilor, învăţătorilor şi profesorilor din Şcoala Gimnazială nr. 3 din Piatra-Neamţ, prin bunăvoinţa doamnei director Cristiana Şoimaru, şi a prietenilor noştri din Iaşi, Piatra-Neamţ şi Constanţa.

Toate acţiunile proiectului vor fi mediatizate pe situl nostru, pe blogul parohiei: http://contesti-girov.blogspot.ro/ şi pe blogul Centrului parohial pentru copii şi tineri ”Sfântul Efrem cel Nou” Girov: http://ihnk.blogspot.ro/.

Fotografii:

Facebook Parohia Contesti